10. ročník

Vyšehradské fórum 2022: Svobodné trhy nás kultivují

Ročník v bodech

Ve chvíli, kdy lidé šetří, ekonomika může jen těžko růst
Trhy jsou prostor pro rozvoj morálky a ctností
Fyzicky navštívilo 890 lidí a dalších 4500 sledovalo on-line
Video záznam bohužel není dostupný
Video záznam bude dostupný začátkem roku 2024.

Řečníci

Přehrát videopozvánku

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D.

Český analytik finančních trhů a makroekonom
Nyní působí jako hlavní ekonom Comfort Finance Group
V roce 2021 založil společnost Pikora Invest
Je spoluautorem řady naučně populárních knih
Více infomací
Zavřít
Přehrát videopozvánku

Prof. Josef Šíma Ph.D.

Profesor ekonomie a vedoucí katedry mezinárodního obchodu Metropolitní univerzity Praha
V minulosti vedl katedru institucionální ekonomie na VŠE v Praze
Je autorem několika knih a spoluautorem učebnic
Působil jako rektor CEVRO Institutu
Více infomací
Zavřít

Jubilejní 10. ročník největší investiční konference v Česku opět přinesl zajímavá aktuální i nadčasová ekonomická témata v podání českých ekonomických špiček.

Vladimír Pikora: Ve chvíli, kdy lidé šetří, ekonomika může jen těžko růst

Analytik finančních trhů, makroekonom a hlavní ekonom Comfort Finance Group Vladimír Pikora se ve své přednášce Stav české a globální ekonomiky věnoval makroekonomickému vývoji ve světě a České republice. Podle něj bude následující rok ekonomicky horší než ten letošní, výrazné recese se ale dle predikcí předních světových institucí není třeba bát. Upozornil, že ekonomické predikce světové i české ekonomiky jsou ve vleku strachu. Obavy z šíření koronaviru vystřídal strach z války na Ukrajině, z rostoucích cen energií a inflace. Strach už ovlivňuje i chování spotřebitelů, kteří méně utrácejí. „Ale ve chvíli, kdy lidé šetří, ekonomika může jen těžko růst,“ upozornil. Přestože akciové trhy zaznamenaly v posledních měsících propad, je třeba si uvědomit, že podobné pády málokdy trvají více než pár měsíců. Navíc je Pikora přesvědčen, že státy a jejich centrální banky se budou snažit trhy a ohrožené podniky zachránit dalšími finančními injekcemi.

Varuje však před dalším zvyšováním úrokových sazeb ze strany ČNB, přestože inflační tlaky jsou velmi silné. Další nárůst úroků by tvrdě dopadl na domácnosti s hypotékami, realitní trh a v důsledku i na bankovní sektor. Pro následující rok 2023 očekává stagnaci sazeb a v roce 2024 po opětovné stabilizaci ekonomiky jejich pokles.

Proto bychom měli podle známého ekonoma zůstat spíše v klidu a klást důraz na investice do správných finančních produktů. Vladimír Pikora doporučil:

„Držte dlouhodobě akcie a zlato, jež je stabilizátorem portfolia. Myslím, že brzy překročí úroveň 2000 dolarů za troyskou unci. Nadcházející období stagflace zlatu vždy nahrává“

Na závěr citoval zprávu Mezinárodního měnového fondu, jež předpokládá, že česká ekonomika v příštím roce, byť velmi mírně, poroste. Zároveň by měly poklesnout inflace a nezaměstnanost.

Josef Šíma: Trhy jsou prostor pro rozvoj morálky a ctností

Jako druhý s nadčasovým tématem Morálka, rovnost a starost o druhé – opomíjené základy tržního hospodářství vystoupil ekonom, vysokoškolský pedagog a autor řady publikací prof. Josef Šíma. Vyvracel v ní nejčastější mýty, které mají lidé spojeny s tržním hospodářstvím. Trh není nemilosrdná džungle ani hra s nulovým součtem, kde, když jeden vydělá, druhý tratí. Naopak. Josef Šíma vysvětlil, že

„Trhy jsou komunikačním nástrojem mezi lidmi, kteří se neznají. Díky nim zjišťujeme, jak si navzájem pomoci. Lidé díky trhům zlepšují kvalitu svého života tím, že udělají pro druhé něco dobrého“

O chudobě či bohatství daného státu neurčuje množství nerostných surovin, klima či blízkost moře, ale to, jak jsou ekonomicky svobodné. Ekonomickou svobodu definuje několik faktorů: velikost státu (míra zdanění, přerozdělování), ochrana soukromého vlastnictví, kvalita peněz, omezení obchodu a cla na dovoz zboží, flexibilita trhu práce a svoboda podnikání. Více svobodné země vytvářejí vyšší HDP, mají méně chudých, přinášejí svobodu a emancipaci společnosti, prodlužují kvalitu a délku života. „Žádný sociální program nikdy nepomohl tolika lidem z chudoby jako ekonomická svoboda, tedy volný trh a obchod,“ zdůraznil Šíma. Trhy jsou dle Šímy také prostor pro rozvoj morálky a ctností.

Směna je „děkuji-děkuji“ situace na trhu, podporuje respekt, rovnost a spravedlnost. Snaha podnikatelů o snižování nákladů přispívá k šetrnosti, obezřetnosti a střídmosti. Touha přijít s lepšími výrobními postupy a investicemi přináší inovativnost, odvahu, podnikavost a také empatii při snaze vidět svět očima zákazníka a dodat produkt, který ho uspokojí. Důležitá je také poctivost, úsilí o to, aby se zákazník vrátil.

Celou konferencí nás opětovně provázel vynikající moderátor České televize Jiří Václavek. Na závěr večera proběhla již tradiční diskuze nad dotazy diváků. Během ní Vladimír Pikora připustil, že pokud by měla světová recese přijít, nebezpečí přichází hlavně z Číny a jejího nemovitostního trhu. Nikdo totiž neví, jaká je tam skutečná ekonomická situace. Profesor Josef Šíma nakonec prozradil své investiční tipy a spolu s Vladimírem Pikorou se shodli na drahých kovech, jde o formu pojistky na špatné časy. „Se zlatem je to podobné jako s pojištěním domu. Poslouží nám v těžkých chvílích, které, doufejme, nikdy nenastanou.“

Galerie fotek

No items found.

Jeden z dalších ročníků

5. ročník

Vyšehradské fórum 2017: Ekonomické informace s předstihem

Kdy vznikne příští krize, jak bude probíhat a nezpůsobí nakonec kolaps Eura?
Kdo je hlavním viníkem současné krize?
Historie mandatorních výdajů států a zájmové skupiny
O tomto ročníku
No items found.

Naši partneři

Sledujte nás na sociálních sítích

ČNB bude sazby bez mimořádných událostí snižovat jen pozvolna, shodují se Pírko (Bohemian Empire) a Ryba (Golden Gate)

Kurzy.cz

Přečíst
Nejlepší investice je do vlastního rozvoje, říká podnikatel Pavel Ryba

iDnes.cz

Přečíst
Deflaci a liberalismus nahrazuje inflace a protekcionismus, řekl Pírko na Vyšehradském fóru

Fxstreet.cz

Přečíst
11. ročník Vyšehradského fóra: Štěpán Pírko a Pavel Ryba poradí, jak uspět nejen na trzích

Investicniweb.cz

Přečíst
Zlato není jen uchovatelem hodnoty, může vydělat na snižování úrokových sazeb

Stream.cz

Přečíst
10 citátů, které předpověděly současnou inflaci

Feedit.cz

Přečíst